Ceny komodit v letošním roce porostou
Ceny komodit v letošním roce porostou. Tvrdí to stratégové investiční banky Goldman Sachs s odkazem na rozhodnutí centrálních bank v USA i Evropě, které přistoupí k (dalšímu) snížení úrokových sazeb. Růst o řádově 15 procent mají podpořit nižší výpůjční náklady, oživení výroby i přetrvávající geopolitická rizika, taktéž podporující ceny fyzických komodit, uvedli analytici včetně Samanthy Dart a Daana Struyvena ve zprávě z 24. března. Měď, hliník, zlato a ropné produkty mohou podle banky stoupat, přičemž zdůraznila, že investoři musí být selektivní, protože zisky nebudou plošně stejné.
Zdroj: Bloomberg
Komodity v prvním čtvrtletí dosud zaznamenaly mírný růst: ropa posílila, zlato dosáhlo rekordu a měď překročila 9 000 USD za tunu. Tvůrci politiky v americkém Federálním rezervním systému i v Evropské centrální bance signalizovali svůj záměr snížit v letošním roce výpůjční náklady, protože inflace klesá. Čína navíc naznačila další podporu svého oživení. „Zjistili jsme, že snižování sazeb v USA v prostředí, kde nedochází k recesi, vede k vyšším cenám komodit, přičemž největší podporu mají kovy (zejména měď a zlato), následované ropou,“ uvedli analytici. „Důležité je, že pozitivní dopad na ceny má tendenci s časem narůstat, protože se do nich promítá růstový impuls z uvolněnějších finančních podmínek.“
Opatrně býčí výhled Goldmanů odráží komentáře dalších pozorovatelů trhu. Podle společnosti Macquarie Group Ltd. vstoupily komodity do nového cyklického vzestupu, kterému napomáhají omezené dodávky a oživení světové ekonomiky, jak uvedla na začátku tohoto měsíce. Jeff Currie, původně z komoditního byznysu Goldman Sachs a nyní u Carlyle Group LP, rovněž předpovídá růst v souvislosti se snižováním sazeb ze strany Fedu. JPMorgan Chase & Co. pak zdůraznila růstový potenciál zlata.
Goldman Sachs ve svých prognózách na konec roku počítá s mědí na úrovni 10 000 USD za tunu, hliníkem na úrovni 2 600 USD za tunu a zlatem na úrovni 2 300 USD za unci, což by byl jeho nominální rekord. Základní kovy se na londýnské burze kovů naposledy pohybovaly poblíž 8 886 dolarů za tunu a 2 310 dolarů za tunu, zatímco zlato se blížilo 2 167 dolarům za unci.
„Ve střednědobém horizontu nadále zastáváme konstruktivní názor na zlato podpořený případným uvolněním ze strany Fedu, které by mělo zásadním způsobem reaktivovat do značné míry spící nákupy ETF,“ uvedli analytici s odkazem na toky burzovně obchodovaných fondů.
Naproti tomu – a zdůrazňujíc svou výzvu k selektivnímu přístupu – banka zůstala medvědí ohledně výhledu bateriových kovů, jako je nikl, kobalt a uhličitan lithný. „Domníváme se, že je ještě příliš brzy na to, abychom označili rozhodný konec těchto příslušných medvědích trhů,“ uvedli analytici.
Zatímco Fed minulý týden ponechal úrokové sazby beze změny, představitelé se drželi výhledu tří snížení v tomto roce. Přesto ukazatel americké inflace, který má být zveřejněn v nejbližších dnech a který je Fedem preferovaným měřítkem základních cenových tlaků, zůstal v únoru pravděpodobně nepříjemně vysoký.
Zdroj: Bloomberg, Patria