Zde je 10 zajímavostí o zlatě, které jste možná nevěděli
Zlato je jedním z nejstarších a nejtrvalejších symbolů bohatství, který fascinuje lidstvo po tisíciletí. Tento zářivý kov, jehož lesk a ryzost vzbuzují touhu, stál za mnoha historickými „zlatými horečkami“. Na rozdíl od jiných komodit si zlato tradičně udržuje svou hodnotu, což z něj dělá spolehlivou investici po generace. Kromě toho se zlato pojí s mnoha fascinujícími fakty a zajímavostmi, které stojí za to objevit…
- Návrat do minulosti
Zlato se ve svých přírodních nalezištích vyskytuje jako čistý kov, což znamená, že pro jeho získávání nebyly nikdy zapotřebí složité technologie. Není proto překvapením, že lidé začali zlato opracovávat již kolem roku 6000 př. n. l. Velkou oblibu si získalo zejména ve starověkém Egyptě, kde bylo považováno za symbol božství a moci. Ve slavné hrobce faraona Tutanchamona bylo například nalezeno až 9 tun tohoto vzácného kovu.
- Zlato v oceánech
Odhaduje se, že oceány a moře obsahují až 20 000 tun zlata, což odpovídá přibližně 13 miligramům tohoto kovu na litr vody. I když se v minulosti objevila řada návrhů na to, jak zlato z vody extrahovat, žádná z metod se dosud neukázala jako ekonomicky rentabilní a efektivní.
- Nerezaví, neztrácí lesk a nekoroduje
Zlato je v podstatě nezničitelné, nereaguje s kyselinami, solí ani vodou a nerezaví, což mu dodává jeho pověst „věčného“ kovu. Rozpustit se dokáže pouze v lučavce královské nebo kyanidu draselném za přítomnosti vzduchu. Díky své extrémní kujnosti lze z jednoho gramu zlata vyrobit plech o ploše až jednoho metru čtverečního.
- Těžba v Česku
Největší zlaté doly na světě se nacházejí v Jihoafrické republice, Kanadě, USA, Rusku a Austrálii. České země však byly po staletí známé jako bohaté na zlato. V minulosti se zlato těžilo v řekách jako Volyňka, Lomnice nebo Vltava. Dnes se potenciální naleziště zlata v Česku nacházejí především v oblastech s hlubinnými vyvřelinami, zejména v trojúhelníku mezi Českým Brodem, Táborem a Klatovy.
- Zlatá, modrá i purpurová
Zlato nemusí být jen tradičně žluté, existuje mnoho různých slitin, které mění jeho barvu. Purpurové zlato vzniká kombinací zlata a hliníku, zatímco červený odstín se dosahuje smícháním zlata s mědí. Modré zlato je výsledkem slitiny zlata s ocelí. Bílé zlato se obvykle vytváří přidáním palladia, které zlato intenzivně odbarvuje a dodává mu světlý, stříbřitý vzhled.
- Největší zlatá cihla
Vůbec nejtěžší zlatá cihla má rovných 250 kilogramů a japonská společnost Mitsubishi Materials Corporation ji nechala odlít 11. června 2005. Ani tak těžká cihla mimochodem nemá nijak monstrózní rozměry – jde o „pouhých“ 45,5 x 22, 5 x 17 cm.
- 14, 18 nebo 22 karátů?
Ryzí zlato má 24 karátů, ale kvůli své měkkosti je nepraktické pro výrobu šperků, a proto se míchá s jinými kovy, aby bylo tvrdší. V Asii je běžné 22karátové zlato pro šperky, zatímco na Západě se nejčastěji používá 14karátové zlato. 18karátové zlato je populární pro výrobu luxusnějších šperků a pozlacení.
- Hodiny k nezaplacení
Nejdražším zlatým výrobkem jsou kapesní hodinky Patek Philippe, které byly v roce 2014 vydraženy za 24,4 milionu dolarů. Nejčistší zlato vyrobené pro průmyslové a chemické účely dosahuje ryzosti sedmi devítek 999,9999, což zaručuje extrémní čistotu materiálu.
- Cihličky, mince nebo medaile?
Investice do zlata je osvědčeným způsobem, jak uchovat hodnotu, která je trvanlivá a z dlouhodobého hlediska roste. Kromě zlatých cihliček jsou ceněné i mince a medaile, které mají nejen investiční, ale i historickou a uměleckou hodnotu. „Mince představují nejen umělecké dílo, ale také zachycují historii lidstva,“ uvádí Jaroslav Černý, marketingový manažer České mincovny. Nejdráže prodanou mincí je zlatý dvacetidolar, který byl v New Yorku vydražen za 7 590 000 dolarů.
- Zlato ve vesmíru
Astronauti využívají zlato především pro jeho praktické vlastnosti. Průzory jejich helem jsou pokryty tenkou zlatou fólií, která chrání jejich zrak před intenzivním slunečním zářením. Mimo zemskou atmosféru je totiž sluneční záření mimořádně nebezpečné, a zlato pomáhá minimalizovat jeho škodlivé účinky.
Zdroj: zlatakoruna.info