Zlato v úvodu roku: Letošní minimum a pak růst navzdory Fedu
Zlato v únoru přidalo 0,2 % a zakončilo měsíc na hodnotě 2 044 dolarů. K nárůstu ceny došlo navzdory tomu, že se očekávání trhu ohledně termínu prvního snížení úrokových sazeb ze strany Fedu zpozdila – nyní se očekává, že to bude ve 3. čtvrtletí 2024. V průběhu měsíce se směr ceny zlata řídil tradičními makro faktory, ale na konci měsíce si zlato dokázalo připsat zisk, protože jádrová inflace dopadla podle očekávání.
Na konci měsíce se zlato vrátilo na 2 044 dolarů poté, co od začátku února dosáhlo jak nového letošního maxima, tak následného nového letošního minima. Na začátku měsíce činilo maximum pro letošní rok 2 055 dolarů. Nicméně počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA byl vyšší, než se očekávalo, což trhy přimělo k tomu, aby se odrazily od jestřábí rétoriky Fedu. Následně vše ale převrátila data o lednových mzdách.
Graf 1: Cena zlata v průběhu měsíce
Zdroj: Bloomberg, stav k 1. březnu 2024. Minulá výkonnost nepředpovídá budoucí výnosy.
Zlato kleslo pod 2 000 dolarů a vytvořilo nové letošní minimum na úrovni 1 995 USD po zveřejnění dat o americkém indexu spotřebitelských cen, které byly horší, než se očekávalo. Vzhledem k tomu, že informace z Fedu ohledně načasování prvního snížení sazeb přestaly být jasné, zlato prožilo do konce měsíce období konsolidace. Na této zlaté vlně se veze i fond Invesco Physical Gold ETC, uvedla společnost Invesco, která se za dosavadním letošním vývoje zlata ohlíží.
Graf 2: Cena zlata a reálné výnosy dluhopisů
Zdroj: Bloomberg, stav k 1. březnu 2024. Generický inflační index desetiletých státních dluhopisů USA nebo reálný výnos generických desetiletých TIPS (TIPS = Treasury Inflation Protected Security).
Reálné sazby v USA skončily v měsíci únoru o 26 bazických bodů výše, než kde začaly, tj. na 1,93 % oproti 1,67 %. Americké reálné sazby vzrostly po pozoruhodných mzdových datech o mzdách mimo zemědělství na začátku měsíce. Nejen počet nově přijatých zaměstnanců, ale i nárůst mezd ukázal na pozitivní výhled ekonomické aktivity v nadcházejících měsících – to vše s přiznáním sezónnosti, které tato data ovlivnila. Reálné výnosy v USA dosáhly v průběhu měsíce vrcholu na úroveň 2,01 %, nicméně koncem měsíce nastalo zmírnění.
Vrchol amerických reálných sazeb se shodoval se zveřejněním dat o americkém indexu spotřebitelských cen; meziroční hodnota 3,1 % byla do konce ledna vyšší než očekávání 2,9 %. Obavy nových inflačních tlaků účinně omezily reálné sazby. Na konci února byly vyšší data o PCE inflaci – včetně jádrové – v souladu s prognózami trhu, což přineslo omezenou reakci reálných výnosů a zvýšení ceny zlata, protože se zvýšila pravděpodobnost snížení sazeb, upozorňuje Invesco.
Graf 3: Cena zlata a americký dolar
Pohyby amerického dolaru v únoru v první půlce měsíce sledovaly vývoj reálných výnosů v první polovině měsíce, ačkoli únor dolar zakončil o 0,9 % výše. Základem tohoto posílení byly data o mzdách mimo zemědělský sektor i klíčová data o inflaci, která podpořila jestřábí vyznění Fedu. Na konci února trh promítal do cen očekávané snížení sazeb Fedu až v červenci; na začátku měsíce trh očekával snížení v květnu. Trh také snížil své očekávání počtu snížení sazeb v roce 2024 ze šesti na tři, připomíná Invesco.
Vektor tržního oceňování byl hlavním důvodem posílení amerického dolaru, protože jeho oslabení v posledních týdnech bylo přehnané. Dolar byl silnější i přesto, že zásahy ECB byly také zmenšeny z počtu šesti na čtyři snížení sazeb v roce 2024 a první snížení sazeb ECB bylo z dubna odloženo na červenec.
zdroj článku: Patria.cz